30
31

Katlanır Kol Saati Tokası Nedir? Farklı Tanımlamaları Nelerdir?

saat kordonu toka klips kilit modelleri nelerdir?
Katlanır Kol Saati Tokası Nedir? Farklı Tanımlamaları Nelerdir?

Saat Kordonu Klipsi
Saat Kordonu Kilidi
Saat Kordonu Tokası
Saat Kordonu Raylı Kilidi
Saat Kordonu Mıknatıs Klips

Saat kordonunu bileğe bağlamak için kullanılan metal, çelik, alaşım, plastik vb. küçük mekanizmalardır.
Halk arasında değişik kelimeler ile tanımlanmaktadır. Deri Saat Kayışlarında genel olarak toka, metal saat kordonlarında ise klips ve kilit olarak adlandırılır. Deri saat kayışlarında bir diğer önemli parça ise köprü olarak tabir edilen ve bileğe takıldığında tokadan arta kalan kısmın boşta kalmasını engelleyen ve tutan parçadır. 

 

Saat kordonu bağlama parçası son zamanlarda metal kordonlarda mıknatıs ile de olmaktadır. Farklı bir bağlama parçası ise deri kayışlarda akıllı saatlerde geçmeli bütünleşik toka şekilleri çıkmıştır. 

Metal kordonların yanı sıra deri kayışlarda da kullanılan klips modelleri vardır. 

Klipsler katlamalı, çift emniyetli, yandan basmalı yahut geçmeli şekilde bir kaç farklı şekilde üretilmektedir. Bu parçalara aynı zamanda saat kordonu kilidi de denmektedir. Ayrıca hasır çelik vb. modellerde raylı kilit sistemi kullanılmaktadır. Bu mekanizma kordonu bileğinize göre ayarlama konusunda kolaylık sağlar. 

Tokalar ise metal saat kordonlarında da nadiren olsa kullanılmaktadır. Son zamanlarda çok farklı ve tasarım harikası deri kayış tokaları saate uygun ve tamamlayıcı bir aksesuar olarak üretilmektedir. Tokaların çelik olanları dayanıklıdır ve kayışa zarar vermemektedir. Lakin alaşım vb. çelik harici metallerden üretilen tokalar zamanla paslanma, kararma, oksitlenme, erime gibi deformasyonlara uğradığından deri kayışa ve cildinize zarar verebilmektedir. Klips ve kilitlerde de çelik harici metaller uzun süreli kullanıma uygun değildir. 

Bu parçaların sağlığınız ve saatinizin güvenli bir şekilde bileğinizde kalması için kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekir. Saatinizi farkında olmadan açılan, kopan parça sonucunda kaybedebilirsiniz, düşürebilir ve saate zarar verebilirsiniz. 

Saat Kordonunu bileğinize takmak için bağlama parçası olan saat kordonu tokası, saat kordonu klipsi, saat kordonu kilidi, katlanır saat kordonu tokası tabir edilen ürünlerin kaliteli ve bileğinize uygun, kullanımı rahat olanlarını tercih etmenizi öneririz. İnce bir bilekte geniş, iri bir kordon ve klipsi sizi rahatsız edecektir. Ayrıca gündelik yaşantınızda yapmış olduğunuz iş ile ilgili risk oluşturmayacak şekilde saat, kordonu ve kilidi kullanmalısınız. Bir makine operatörü iseniz ve bileğinizde bulunan saat risk oluşturabilir. Hareketli mekanizmaları el ile kontrol ediyorsanız saati kapabilecek bir dişli vb. donanım kendinizi ciddi riske atmanıza sebep olabilir. Elektrik ile ilgili bir işiniz var ise saatiniz, kordonu ve kilidi iletken metal olur ise elektrik çarpma riski doğabilir. 
Bu gibi riskleri göz önünde bulundurarak saat ve saatinizin kordonunu, uygun bir kilidi seçmelisiniz. 
Sitemizde saat kordonu klips, kilit ve toka çeşitleri bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz. Saygılarımızla. 
BinBirSaat.com

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.