33,5
36

Saat Kordonları: Kullanılan Malzemeler ve Tasarım Trendleri

Saat Kordonları: Kullanılan Malzemeler ve Tasarım Trendleri

Saat kordonları, kullanılan hammaddelerine göre genellikle üç ana kategoriye ayrılabilir:


1. Doğal Saat Kordonu Malzemeleri:
 1. Hayvansal Deri Saat Kordonları:
  • Hakiki deri: Yüksek kaliteli ve doğal deri malzemeden yapılmış kordonlar. Sığır, dana, buffolo, koyun, keçi, timsah, yılan, kertenkele, vatoz balığı, köpek balığı gibi hayvanların derilerinden üretilir.
 2. Tekstil Saat Kordonları:
  • Kumaş veya kanvas: Doğal üretim ipten dokunmuş malzemeden yapılan şık ve hafif kordonlar. Pamuk, keten, yün vb. doğal malzemeden elde edilen ipler ile dokunan kumaşların saat kordonu üretiminde kullanılması ile Tekstil kategorisi ürünler ortaya çıkmaktadır.
 3. Ahşap Saat Kordonları:
  • Doğal ahşap: Çeşitli ahşap türlerinden üretilen çevre dostu kordonlar. Çeşitli ağaçlardan elde edilen ahşap malzemenin kordon baklaları şeklinde işlenmesi ve montajlanarak saat kordonu haline getirilmesi ile üretilmektedir. Günümüzde pek tercih edilmemekte ve üretimi yok denecek kadar azdır.
 4. Kauçuk Saat Kordonları:
  • Doğal kauçuktan üretilen saat kordonlarıdır. Oldukça dayanıklıdır ve kullanım kolaylığı sunar. Konforlu ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra su ile temasta sorun yaşatmaz. Özellikle su sporları, avcılık, doğa sporlarına yatkın kullanıcıların vazgeçilmez tercihi olmaktadır.
2. Sentetik Saat Kordonu Malzemeleri:
 1. Plastik Kordonlar:
  • Dayanıklı ve hafif plastik malzemeden yapılan çeşitli renklerde saat kordonları. PU Poliüretan, PVC gibi malzemelerdir.
 2. Sentetik Kauçuk Kordonlar:
  • Sentetik kauçuk veya kimyasal reçinelerin karışımı ile üretilen esnek ve suya dayanıklı kordonlardır. Günümüzde oldukça gelişmiş kimyasal formüller ile mukavemetli ve konforlu saat kordonları üretilmektedir. Zengin renk ve desen seçenekleri ile avantajlı duruma gelmiştir.
 3. Naylon Kordonlar:
  • Hafif ve dayanıklı naylon malzemeden üretilen sportif kordonlar.
 4. Silikon Kordonlar:
  • Yumuşak, esnek ve suya dayanıklı silikon malzemeden üretilen modern kordonlar. Sentetik kauçuk ve silikon karışım kimyasal reçineler ile insan tenine en uygun şekilde konfor sunmaktadır. Sektörün lokomotifi olmuş son zamanların en çok tercih edilen ürünleri arasına girmiştir.
 5. Suni Deri Saat Kordonları:
  • Sentetik kimyasallar ile deri emsali üretilen ve kalitesine göre farklılık gösteren malzemedir. İyi kalitede olanlar dayanıklı ve kullanım konforu sağlar. Renk ve desen çeşitliliği açısından zengin bir malzemedir. Düşük kalitede olanları ise oldukça sorunlu ve dayanıksız olmaktadır. Düşük kalite olanlarını kesinlikle önermemekteyiz.
3. Metal Saat Kordonu Malzemeleri:

 1. Paslanmaz Çelik Saat Kordonları: 
                          Dayanıklı, paslanmaz çelik malzemeden üretilen saat kordonları. Dolgu çelik, bükme çelik ve örgü çelik gibi farklı tasarımları vardır.
   • Dolgu çelik; Çelik parçaların CNC tezgahlarında kordon baklası şeklinde işlenmesi ile üretilir. Bu baklalar montajlanarak kordonu oluşturur. Çeşitli aşamalardan geçerek polisaj, kaplama, matlaştırma, parlatma vb. son halini alır ve tüketiciye sunulur.
   • Bükme çelik; Çelik plakaların pres, büküm, kesim gibi işlemler ile baklalar haline getirilmesi ve bu baklaların montajlanarak kordon şeklini alması ile üretilir. Polisaj, kaplama, matlaştırma, cila, parlatma ve fırça gibi işlemler ile tasarlanan son halini alarak tüketiciye sunulur.
   • Örgü Çelik; Tasarım gereği ölçüde çelik tellerin örülmesi ile üretilir. Montaj kısımları punto, lazer vb. kaynak işlemleri ile oluşturulup kaplama, polisaj vb. işlemlerden geçerek son halini alır ve tüketiciye sunulur.
 1. Metal Alaşım Saat Kordonları:
               Metal plakalardan pres, bükme, kesme gibi işlemler ile oluşturulan baklaların montajlanarak saat kordonu yapılmasıdır. İşlemler polisaj, cila, fırça, matlaştırma, kaplama vb. uygulanarak son halini alarak tüketiciye sunulur.
 2. Titanyum Kordonlar:
                              Hafif ve güçlü titanyum malzemeden yapılan kordonlardır.
 1. Altın Kaplama Kordonlar:
                             Altın kaplı metal kordonlar, lüks ve şık bir görünüm sunar.
 1. Metal Mesh (Tel Örgü) Kordonlar:
                            Metal tellerin örülmesi ile oluşturulan modern ve şık kordonlar.


Her bir kategori altında, kullanıcının tercihlerine ve ihtiyaçlarına uygun farklı tasarımlar ve özelliklere sahip saat kordonları bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, kullanıcılara stil ve fonksiyonellik konusunda geniş bir seçenek yelpazesi sunmaktadır.
 
 • Tasarımlarına Göre Saat Kordonları

  1. Entegre Bilezik Modeller
   Entegre bilezik model saat kordonları saat kasası ile saat kordonunun bütünleşik bir görüntü vermesidir. Modeller kordon ile saatin entegre görünüm vererek bir bütünlük sağlamasını amaçlamak için tasarlanır. Genel olarak metal saat kordonları entegre bilezik olarak oldukça yüksek estetik bir görünüme sahiptir. Köşeli yahut yuvarlak hatlara sahip saatlerin kordonları da bu tasarımı destekleyip bütünlük sağlar ve saatin özellikle markanın temasına uygun bir karakter sergiler. Bu görünüme sahip saatlerin ünlü tasarımcısı Gerald Genta
   (1931-2011) çok etkili bir örnek olarak gösterilebilir. Gerald Genta tasarımı saat modelleri genel olarak entegre bileziktir ve muhteşem bir uyum ve simetri oluşturur. Marka olarak örneğin; Patek Philippe Nautilus modeli gösterilebilir. Kasa montaj kısmından klipse doğru taperli modeller yüksek talep görmektedir. Kilit kısmının daralarak konforlu hale gelmesi ve saatin ön plana çıkması için etkili bir tasarım şeklidir.  Entegre bilezik modelleri ağırlıklı olarak çelik saat kordonları etkili güçlü bir görünüm sağlarken, silikon ve deri modeller de günümüzde oldukça revaçtadır.
   1. (Vintage Fischer Bracelet) Retro Bilezik Tipi Saat Kordonları
    Tamamen sert bilezik şekli saat kordonlarıdır. Farklı metal örgü teknikleri ile üretilmiş sert ve bilezik şeklinde görünümdedirler.  80’li 90’lı yıllarda moda olmuştur. Altın bilezik emsali kadın saatleri için tasarlanıp piyasaya sunulmuş ve o yıllarda oldukça tutulmuş modellerdir. Günümüzde pek tercih edilmemekte üretilmemektedir. O yıllarda emsal erkek saatleri ve kordonları da üretilmiştir. Orient, Citizen vb. markaların altın kaplama olanları örnek gösterilebilir. Vintage Fischer Bracelet olarak tanımlanmaktadır İngilizce olarak.
   2. Plastik Retro Bilezik Tipi Saat Kordonları
    90’lı yıllarda üretilmiş saatlerde kullanılan renk renk plastik sportif saat kordonlarıdır. Kullanımı oldukça rahatsız edici konforsuz ve kırılgandır. Günümüze akıllı saatlerde güncel silikon saat kordonu versiyonları gelmiştir. Bu modeller oldukça kullanışlı ve konforludur. Entegre silikon saat kordonu şeklindedir. Kasa ile kordon bütünsel bir görüntü oluşturur. Montaj adaptörleri, akıllı pimler ile kolaylıkla saate montajı yapılmaktadır.
  1. Standart Saat Kordonları
   Kasa montaj kısmı klasik yaylı saat pimleri ile takılabilen, saatin bu tarz bir kordona göre tasarlandığı modellerdir. Çelik, Metal, Deri, Tekstil gibi bütün malzemelerden üretimi en çok olan ve en çok satılan modeldir. Saat kasasında kordon montaj bacakları arası genişlik ölçülerek tespit edilip bu ölçüye uygun zengin renk desen seçeneklerinden biri seçilerek kordon değişimi kolayca sağlanır.

    
  2. Örgü Tekstil Saat Kordonları
   Son yıllarda Casio G-Shock Protrek vb. Saat Modelleri için paraşüt ipinden örme saat kordonu çeşitleri çıkmıştır. Genel olarak el işi üretilmektedir. Kişisel renk ve örgü şekli ile talebe göre tasarlanıp örülerek son şeklini alır ve kullanıcıya sunulur.
Bu şıkların dışında alt kategoriler olarak genişletmek için;
- **Renkli ve Desenli Saat Kordonları:** Canlı renkler ve çeşitli desenlerle ifade edilen özgün tarzlar.
- **Minimalist Saat Kordonu Tasarımları:** Sadelik ve zarafet arayanlar için minimalist kordonlar. 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.