32
34

Müşteri Hizmetleri

Kredi Kartı ile Ödeme İşleminde Hatalar

Kredi kartı ile ödeme işlemlerinde en sık karşılaştığımız hatalar;

- Geçersiz müşteri bilgisi. Zorunlu bilgilerden bazıları (isim, soyisim, e-posta) gibi eksik ya da geçersiz gönderilmektedir. Alanları kontrol ediniz.

- Geçersiz CVV numarası

- Kartın son kullanma tarihi hatalı girilmiştir.

- Geçersiz kart bilgileri. Girmiş olduğunuz kart bilgilerini kontrol ediniz.

- Sipariş zaman aşımına uğradı. Tekrar deneyiniz.

- Süresi dolmuş kart. Kartın son kullanma tarihi geçmiş.

- Limit yetersiz. Kartın bu işlem için yeterli limiti yok.

- Kartın taksitli işlem izni yok.


Kredi kartı ile ödeme işleminde lütfen ilgili menüde doldurulması zorunlu olan kısımları ( * işaretlidir) eksiksiz doldurunuz. Geçersiz telefon numarası, isim soyisim ve e-posta bilgilerinde ödemeniz hata verecektir. Son kullanma tarihi, kart bilgileri, limitiniz işleminizin onaylanması için doğru ve yeterli olmalıdır. Ödeme sayfasının ilk adımında doldurulması gereken alanları doldurduktan sonra gizlilik politikası bölümüne onay vermek için bu şıkkı işaretleyerek onaylamanız ve sonrasında devam butonuna tıklayarak diğer ödeme ile ilgili menüye geçmelisiniz. Siparişinizin onaylandıktan sonra tarafınıza sorunsuz teslim edilebilmesi için adres bilgilerinizi, telefon numarası, isim soyisim doğru girilmelidir.
Eğer siparişiniz ile ilgili farklı bir adres yahut ürün ile ilgili bir talebiniz var ise mutlaka not kısmına yazınız. İşleminiz eksiksiz ve onaylanmıyor ise 
info@binbirsaat.com e-posta adresimize lütfen mail atarak bildiriniz. Gereken inceleme yapılarak tarafınıza bilgi verilecektir. 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.