33,5
36

Orijinal Casio Saat ile Sahte Casio Saati Ayıran Farklar.

casio saat sahtesi nasıl anlaşılır

Sahte Casio Nasıl Anlaşılır?

sahte casio nasıl anlaşılırsahte casio nasıl anlaşılır sahte casio nasıl anlaşılırsahte casio nasıl anlaşılır
Casio 1980’li yıllarda çıkardığı dijital saatler ile dünya saat sektöründe büyük bir değişime neden oldu ve çıkardığı saatler benimsendi, sevildi. Oldukça iyi talep gördü bir çok ülkede. Bu modellerden Casio F91 sahte saat üreticilerinin ilgi odağı oldu ve Sahte F91 ler dünyada bir çok ülkeye girdi. Casio’nun sahtesi bu model ile başladı. Günümüzde de Asker saati olarak isimlendirilen F91 Casio saatler oldukça iyi şekilde satılmakta ve sahtesi de bolca bulunmaktadır.  Casio daha sonra databank, hesap makinalı saatler ve G-Shock, Baby-G, klasik saatler ile model portföyünü genişletti. Bu modellerden klasikler hariç diğer modellerin sahtesi yapılamadı. Daha ziyade benzerleri üretildi, özellikleri olmayan, yahut kısıtlı özellikte emsal modeller üretti sahteciler. Casio dışında bir çok Marka türedi ve bu modelleri takip ettiler. Sahte değillerdi ama birebir modeller kopyalanıyordu. Klasik saatlerin ise sahteleri üretildi ve piyasalara sokuldu. Zaman geçti ve Casio model portföyünü çok çok genişletti. Edifice, Protrek, Active Dial, Outgear, Futurist, Sheen vs. modeller ile zengin bir seçenek sundu tüketiciye. Elbette teknolojik ilerlemeler ile de Dünya Saat Sektöründe çok ça söz ettirdi kendisinden.
Sensörlü saatler, hassas kronometreli saatler, hafızalı saatler, 5 bağımsız makinalı saatler, akıllı makinalar, güneş enejisi ile çalışan saatler, GPS saatler vs. ile müthiş gelişim gösterildi. Bu saatlerin bir çoğu sahteciler tarafından yapılamadı. Dış görünüm olarak kopyalayabildikleri saatlerin kalitesi ve teknolojisini üretmediler. Üretebilseler bu sefer Casio’dan pahalı olacağı kesindi. Diğer Markalar tarafından görünümleri kopyalandı ve özellikleri, kalitesi oldukça düşük emsal modeller ile Casio takip edildi ve ediliyor hala. Bu modeller içinde başarılı oldukları tek seri Edifice oldu. Edifice model saatlerden özellikle tüketicinin tercih ettiği satışı iyi giden modeller sahteciler tarafından kopyalanıp üretildi ve bir çok ülkeye sokuldu.  
Bunların haricinde Protrekler ile G-Shock' ların  görüntü olarak emsalleri başka markalar adı altında çıkarıldı. Özellik olarak ise kopyalanması başarılamadı. Protrek 'lerin ise özellikleri kısıtlanmış olanları var dünyada. Casio Ülkelere göre farklı özelliklerde saatler üretiyor. Ülkelere göre modeller tasarlıyor. Kısıtlı özellikte modeller elbette daha hesaplı oluyor.

Sahtesi olan modeller öncelikle F91 ve akabinde Edifice serisinden bir çok model. Örneğin; EF-535BK, EF-539D, EF-540D, EF-527D, EF-558D, EF-543D.  Klasik analog quart makina saatlerinde az da olsa sahteleri mevut.  Gelelim bu saatleri nasıl ayırt edeceğimize.
1-      Fiyat; Genel olarak insanların sahte saat almasına yönlenmesinin en büyük sebebi çok düşük fiyattır. Normal  fiyatının  3/1, 4/1, 5/1 hatta 10/1 ine koyulan fiyatlar ile öncelikle şüphe duyulması gereken yer rakamlardır.  Lakin aksine 10/1 ine alıp kazançlı çıkan ben olacağım denilip bu tuzağa düşülmektedir.  Sahtecilerin en önemli silahı fiyattır. Fiyatı anormal düşük saatlerin sahte olma olasılığı çok yüksektir.
2-      Yer; Saati nereden aldığınız önemli bir unsurdur. E-ticaret öncesi sahte saatler işporta tezgahlarında, ayaküstü satış yapanlar tarafından ve ciddi senaryolar üretilerek bir nevi bir oyun ortaya koyularak aldatma usulü satılırdı. Günümüzde ise durum oldukça kolaylaştı. Bu işleyişin kümelendiği yerler büyük alışveriş siteleri oldu. Kendisine bir nevi kamufle sağlayarak gizleyen ve bu işleyişe muazzam elverişli ortamlar olan alışveriş portalları bu zihniyetin mekanları oluverdiler.  Artık senaryo üretmelerine, akşama kadar kurban aramalarına gerek kalmadı. Kurbanlarına artık internetten çok kolay ve rahat ulaşabiliyorlar. Bu sebepten saati nereden alacağınız en önemli unsurların başında geliyor. Bu konuda sorgulayıcı olun mutlaka. Kendisini ispatlamış, resmi belge yayınlayan, adresi, vergi kaydı aleni olan Firmalardan, Firma Sitelerinden alışveriş yapmanız kötü bir sürpriz ile karşılaşmanıza engel olacaktır. Saatçi, Saat Sektöründen Firma ve Siteler ise bir adım daha öndedir, çünkü sattığı ürün hakkında bilgi sahibi olandan, ehlinden alışveriş etmek ise en doğrusudur.
3-      Belge; Satın aldığınız saat için marka adı yazılı resmi fatura, sevk irsaliyesi ve ithalatçı firmaya ait kaşelenmiş, tarih atılmış garanti belgesi mutlaka olmalıdır. Faturasız bir saat yüksek olasılık sahtedir, orijinal olsa dahi garantisi yoktur. Satış sonrası belgesiz alışveriş olduğundan Tüketici olarak hiçbir hak talep edemez, bu alışverişi ispat dahi edemeyebilirsiniz. İthalatçısından garanti belgesi  yok ise bu durumda da sahte saat almış olabilirsiniz, yahut garantisiz kaçak bir saat sahibi olmuşsunuz demektir.
4-      Yukarıda yazmış olduklarımızın dışında sahte saatler, orijinal saatlerden kalite olarak oldukça aşağıdadır. Görünüm olarak aynı durabilirler, lakin kasa ve kordon materyalleri oldukça niteliksiz, kısa süreli bir kullanımda ciddi deformasyona uğrayacak kalitesiz materyallerdir. Makinaları ise orjinali ile aynıda olabilir, farklıda olabilir. Lakin makinayı koruyabilecek kasa kaliteli ve muahafazalı olmadıktan sonra en ufak bir temasta su alıp ciddi arızalanabilir bu saatler. Hiçbir teste tabi olmadıklarından tamamen paraya dönene kadar mantığı ile sadece görüntüde orjinalini yakalamış saatlerdir. Sahte ile orijinal saati ayırt etmek eğer Saatçi değilseniz zordur. Yukarıda saydığımız konuların haricinde bunu ancak dürüst bir Saatçi anlayıp söyleyebilir.  Maalesef günümüzde bu terimi kullanmak zorundayız. Çünkü internetten alınan orijinal, belgeli saate sırf kendisinden alınmadı diye sahte diyen bir çok Saatçi vardır. Haklı bir çok sebepleri var elbette internet satışlarına, lakin buna bu şekilde tepki vermeleri esnaflık adına oldukça yanlış bir davranıştır.  Bu sebepten dolayı belgeleri eksiksiz bir saati sorgulamanıza gerek yoktur. Alacağınız aksi bir cevap sonrası Satıcı Firma ile gereksiz ve hoş olmayan iletişimlere girmeniz muhtemeldir. İspat edilemeyecek iddialar da bulunmamak gerekir ki, Hukuki bir sorumluluk altına girebilirsiniz.
 
Sahte saatler genel olarak Çin Guangzhou’da üretilmektedir. Ülkemize çeşitli yollardan sokulmaktadır.  Bu saatlerin örneğin Edifice modellerinin sahteleri 30-35 USD dir. Bu modeller Türkiye’de 100 ila 250 TL arasında satılmaktadır. Kutusu ve yabancı dilde Çince vs. bir kullanım kılavuzu ile birlikte gelmektedirler. 
 
Sahte Saatten korunmak için mutlaka marka yazılı Fatura, TR. Garanti Belgesi isteyiniz.
Doğru yerden belgeli saat alarak zamanınızı ve paranızı heba etmeyiniz, birilerinin ise amacına hizmetçi olmayınız.

Saygılarımızla.
BinBirSaat.com

23.12.2012

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.