33,5
36

Saat Camı Çeşitleri ve Özellikleri

saat cam
Saat Camı Çeşitleri ve Özellikleri

Saat Camları saat üretiminde önemli bir alandır. Saat Markaları ürettikleri saatlerin kalitelerine göre farklı özelliklerde camlar kullanmaktadır.

Bunlar Mineral, Kristal, Sert Kristal, Safir, Mika ve son zamanlarda Antirefle yansımasız saat camları, saatlerde kullanılmaktadır. 
 

- Cam Nedir?

Cam, çoğunlukla saydam veya yarısaydam halde kullanılan, genellikle sert, kırılgan olan ve sıvıların muhafazasına imkân veren inorganik sıvı malzeme. Antik çağlardan beri gerek inşaat, gerekse süs eşyası olarak camdan yararlanılmaktadır. Günümüzde halen en basit araç gereçlerden iletişime ve uzay teknolojilerine kadar çok yaygın bir kullanım alanı vardır.

Cam ani soğutulmuş alkali ve toprak alkali metal oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan akışkan bir malzeme olup ana maddesi (SiO2)silisyumdur. Cam amorf yapısını koruyarak katılaşır. Üretim sırasında hızlı soğuma nedeniyle kristal yapı yerine amorf yapı oluşur. Bu yapı cama sağlamlık ve saydamlık özelliğini kazandırır.
 

- Mineral Saat Camı

Mineral Cam temperleme işlemi ile sertleştirilmiş, kırılma ve çizilmeye pleksiglastan daha dayanıklı bir cam çeşididir. Safir cama alternatif olarak saat sektöründe kullanılır. Çizilmeye dayanıklıdır, lakin çizilmez değildir. Mineral cam yan açıdan kenar kısımlarına bakıldığında yeşilimsi renktedir.
Kırılgandır, transperensi (şeffaflığı ) yüksektir, yansıması fazladır, kolay buğu tutar, kolay tozlanmaz, temizliğe elverişlidir, birçok kimyasal madde etki etmez, sıcaktan etkilenmez, UV ışınları olduğu gibi geçirgendir, zamanla şeffaflığını yitirmez. 

 

- Kristal Saat Camı

Soda kalsik camında kirecin yerini PbO aldığında kurşun camı elde edilmiş olur. Yapısında %80 oranında bazı hallerde daha fazla kurşun oksit bulundurur. Kurşun oksit, camın erime noktasını düşürerek yumuşama noktasını CaO’li camlarınkinin de altına düşürür. Ayrıca cama kolay işlenebilme, ışığı yansıtma ve yayma özelliği kazandırır. Kurşun oksit miktarının %80’i geçtiği cam türü g ve x ışınlarından korunmak amacıyla kullanılır. Oldukça pahalı bir cam olduğu için baryum oksitli camlar kullanılır. Son yıllarda kurşun içermeyen Kristal Camlar üretilmektedir.  Kristal Cam parlaklık, saydamlık ve berraklıkta öne çıkar. Bu camlara sert bir metal alet ile tıklandığında hoş ince bir tınısı vardır.  Renksiz ve tam saydamdırlar.
 


- Safir Saat Camı

Suni sentetik safirden yapılma saat camıdır. 9 moh’luk bir sertliğe sahip olduğu için son derece sağlam, çiziklere karşı oldukça dayanıklıdır ve ancak bir elmas ile çizilebilir.
 


- Mika, Organik Saat Camı

Mika. Formülü FeO(OH) olan bir demir hidroksittir. Limonit ile birlikte bulunur. İğne biçiminde billurlar ya da tabakalar halinde rastlanır

Mika, çok kolay dilimlenebilen yapraksı bir silikat grubuna verilen isimdir. Misket yapımında da kullanılırlar

Mikalar, çok ince bükülgen pullar ya da yapraklar halinde kolayca bölünebilme özellikleriyle dikkat çeker. Mikanın bütün türleri, monoklinik sistemde billurlaşır. Billursu kayaların çoğunda bulunan mika, granitin üç temel elemanından biridir. Özellikle pegmetit içinde üst üste yığılmış yapraklar halinde bulunur. Mika, ısıya karşı çok dayanıklı bir mineraldir; bu özelliğinden ve saydamlığından ötürü bazı sobalarda kullanılır. Mika aynı zamanda kusursuz bir yalıtkandır. Bu nedenle kondansatörlerin yapımında da kullanılır. Mühendislikte yağlayıcı olarak kullanımı da vardır. Mika genellikle feldspat içerisinde yoğun bir şekilde bulunur.

Saydam, ince tabakalara bölünebilen bir madendir. Kağıt kadar ince olabilen bu tabakalar sert ve çok yüksek ısıya da dayanıklıdır. Bunun için, sobaların küçük, göz pencerelerini kapamakta, yüksek ısıda, ateşe yakın yerde çalışanların taktığı özel gözlüklerde kullanılır. mikanın belirgin bir özelliği de iletken olmayışıdır. Dolayısıyla bazı elektrik apareylerinin izolasyon (yalıtkanlık) gereken kısımlarında da mikadan yararlanılmaktadır. Böylece güven sağlanmış olur. Ruslar pencere camı yerine geniş ölçüde mika kullanmaktadırlar.

Günümüzde mika sanayinin birçok dallarında önemli bir yer işgal etmeye başlamıştır. Bir çarpma anında parçalanıp, sürücü için tehlikeli bir durum yaratmaması amacı ile otomobil camlarının arasına da mika konmaktadır.

Dünyadaki mika kaynaklarının en zenginleri Hindistan ve ABD'dedır. Rusya'da zengin mika kaynakları vardır.

 

- Yansımasız Antirefle Saat Camı

Yansımaları azaltmak için uygulanır ve bu amaçla cam magnezyum flüorür (mineral camlar magnezyum flüorür, organik camlar quartz) ile kaplanır. Böylece yansımalar en aza indirilerek saat kadranının rahat okunması sağlanır. Cam yokmuş gibi net bir görüntü sağlar.

 

- Saat Camı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular


- Saat camı çizik giderme mümkün müdür? Saat camındaki çizikleri sildirebilir miyim?
- Saat camları camda özel bir kaplama yok ise ve derin çizikler hariç silinmesi mümkündür. Lakin bu işi yapan Ustalar oldukça az sayıdadır. Saat Camı ciziklerin derinliğine kadar zımparalanarak, yahut taşlanarak inceltilir. Sonrasında malatura taşı gibi parlatma taşında cilalanır ve cam berrak, şeffaf hale gelir. Ustalık gerektiren meşakkatli bir uygulamadır.


- Saat camında buhar var, saatin camı içten buharlanıyor, sebebi nedir?
- Saatiniz su almış. En kısa sürede saatinizin Saatçi Ustası tarafından sudan arınıdırılarak en ufak parçasında kadar temizlenmesi, su almasına karşı contalarının yenilenmesi gerekir. Aksi halde saatinizin makinasında metal aksamlar paslanmaya başlar ve onarılamaz duruma gelerek bu parçaların değişmesi gerekir ki onarım maliyeti yükselir.

- Saat Camı nasıl temizlenir?
- Saat Camı dış yüzeyi yumuşak bir tüy bırakmayan bez ile silinerek temizlenebilir. Lakin Saatin Camında içten bir lekelenme var ise bunu ancak Saatçi doğru bir şekilde temizleyebilir. Saatinizi açıp bu işleme girmeyiniz, saatinizi bozarak lekeden çok daha fazlasına mal olma olasılığı yüksektir.

- Saat Camı çeşitleri nelerdir? Kaç Çeşit saat camı vardır?
- Yukarıda da belirttiğimiz gibi mineral, kristal, mika, safir, sert kristal, yansımasız şeklindedir saat camı çeşitleri.

- Saat Camı fiyatları hakkında bilgi?
- Saat Cam fiyatları camın özelliğine ve saatin kalitesine göre değişmektedir. Ucuz bir saatin camı ucuz, pahalı bir saatin camı pahalıdır. Saatin fiyatına orantılıdır saat camı fiyatları. Saatin Cam fiyatının yanısıra bu işlemde emek, ustalık ücreti, saate ve Saatçinin bulunduğu İl, İlçe ve Semte göre değişiklik arzeder.

- Saat Camı kırılması, yahut çizilmesi garantiye girer mi?
- Genel olarak garanti şartlarında aksi belirtilmedikçe saat camı kırılması garanti kapsamına girmez. Çizilmez olarak garanti verilen saat camının çizilmesi elbette garanti kapsamına giren bir durumdur. Lakin çizilmeye dayanıklı şeklinde belirtilen saat camı özelliğinde camın çizilmesi garanti kapsamına girmez.

- Mineral Cam mı, Kristal Cam mı ?
- Bu konu hakkında çok farklı görüşler var. Kristal cam daha canlı ve parlak bir görünüme sahip, lakin üretiminde kurşun kullanımı var. Bu ise hem sağlığa hem doğaya zararlı. Sertleştirilerek Kristal Cama mukavemette kazandırıldı ve mineral cama göre bir kaç adım öne geçti. Son yıllarda ise kurşun yerine başka kimyasallar ile kristal cam tabir edilen cam çeşidi üretimler de kullanılmaya başlandı. Lakin Saat sektöründe hiç bir Marka saat camının hangi kimyasallar ile üretildiği bilgisini sunmamaktadır. Bu sebepten camda kullanılan net bilinmediğinden biraz muallak bir konu. Kurşun içeriyor ise zararları dikkate alınarak avantajı olmasına rağmen mineral doğru seçimdir. Eğer kurşun kullanılmıyor ise ve bu doğru şekilde açıklanmış bir saatte sertleştirilmiş kristal cam seçimi daha akılcı bir seçimdir. İki camın dışında ise antirefle yansımasız safir cam en iyisidir. Lakin pahalıdır, alt ve orta sınıf saatlerde bulunmaz.  Orta sınıfta safir cam diye belirtilen bir çok saatin camı gereken seviyede sentetik safir kullanılarak sertleştirilmiş değildir. Yani 9 mohluk sertlik yoktur bu safir cam denilen saat camlarında.
 

22.1.2013

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.