33,5
36

Saat Kordon, Kayış ve Bantları Fiyat Farkları

Saat Kordonu, Kayışları, Bantları Arasında Fiyat Farklılıklarının Sebepleri.
Bu konuda çokça soru geldiğinden, Saatçilikle alakası olmayan kişilerin, Saatten bihaber hiç bir denetime tabi olmayan satış platformlarında bu alanda uzmanmış gibi ürün satış sayfaları hazırlayarak tüketicileri mağdur ettiklerinden ve akıllarını ürün konusunda bulandırdıklarından dolayı detaylı bir açıklama yapmak gereği hasıl oldu.

Öncelikle başka bir sektörden değiliz, Saatçi bir aile Firmasıyız, tüm mesleki belgelere sahibiz ve el yapımı saat kayışı üretmekteyiz, satışa sunduğumuz ürünlerin görselleri gönderilecek ürüne ait olup detaylı bir şekilde özellik ve ölçülerini yazmaktayız. Satışa sunduğumuz ürünler kalitesine göre olabilecek en uygun rakamlar ile fiyatlandırılmaktadır. 

Lakin internet ortamında satış reel satış ile tamamen farklı olduğundan görseller, açıklamalar yetmemekte gerektiğinde Müşterilerimizi arayarak bilgilendirmekteyiz. Çünkü görsel olarak aynı, açıklamalar ise sitemizden kopyalanarak yazılmakta, ürün başlığı ise tamamen aldatıcı bir şekilde yazılarak kalitesiz ürünleri düşük fiyata satmaktadırlar. Siz Tüketicilere bu şekilde sunulduğunda ise aynı ürün neden siz de pahalı şeklinde soru sormanıza sebep olmaktadır. Bu durum sektörümüzde uzman olmayan kişilerin günü kurtarmak için yaptıkları ticari ahlaka sığmayan kurnazlık işleyişidir.
Örneğin; Suni deri bir saat kordonuna "Deri Kordon" yazarak, plastik kanserojen bir saat kordonuna "Orjinal XXX Marka Silikon Saat Kordonu" yazarak, çelik olmayan bir saat kordonuna "Çelik Saat Kordonu" yazarak ve daha da ötesi orjinal ürün fotoğraflarını kullanıp orjinal olmayan ürün göndererek maalesef tüketicileri suistimal edip yanıltmaktadırlar.
Zor ve meşakkatli bir meslek Saatçilik. Saat Markalarında genel olarak her birinde ortalama 500 model bulunmaktadır. Bin civarı marka olduğundan 500 bin model gibi anormal bir rakam çıkmaktadır ortaya ki bazı modellerin mesela Casio 5000 civarı modeli vardır. Artı buna geçmiş yıl üretimleri de eklendiğinde çok daha yüksek rakamlarla karşı karşıyayız. Bu kadar modeli ise bilmek imkansızdır. Lakin çok satılan trend saat marka ve modelleri ile genel talep oluşmaktadır. Adet olarak çok satılan modeller ise bir çok marka tarafından farklı varyasyonlar ile üretilmektedir. Bunlara replikalar ve Oem Markalar da eklenmektedir. Aynı model kordon farklı markalarda saatlere takılabilmektedir. Lakin bazı modeller de ölçü farkları olduğundan aynı gibi gözükse de takılamamaktadır.

Saat parça ve aksesuarları arasında en çok talep gören saat kordonları, kayışları, bantları arasındaki birbirinin görüntü olarak aynı olmasına rağmen fiyatlarının ayrı olmasının sebeplerini sırası açıklayalım.
Öncelikle üretim aşaması, kalite, sonrasında ise marka değeri,sunum, pazarlama ve tüketici talebi fiyatları belirlemektedir. 
Üretim aşaması kullanılan materyaller ve kalite bu konunun birinci basamağıdır. Bu aşama ise Saat Markalarının hitap ettiği kitleye göre değişiklik gösterir. Üst gelir grubu, orta gelir grubu ve alt gelir grubuna göre üretilen saatlerin kaliteleri de çok farklılık gösterir. Üst gelir grubuna hitap eden saat markalarında fiyatı maliyetten daha çok marka değeri belirler ki marka değeri de tüketici grubunun talepleri ile ederine oturur. Maliyeti 500 USD olan bir saatin marka değeri yüksek ise 10.000 dolar gibi bir rakama satılabilir ki satılmaktadır da. Bu fiyatları talepler oluşturmaktadır ve talepleri oluşturan ciddi bir pazarlama zekasıdır. Genel olarak statü markalarıdır ve tüketicinin üst gelir grubunda olduğunu temsil etme açısından en iyi göstergelerden biridir saatler. Bu gruba hitap eden saatlerin ise genel olarak tüm dünya da replikaları da üretilip satılmaktadır. Ciddi bir sektördür ve oldukça da karmaşıktır. Kabul görmese de illegal olsa da bu alan diğer sektörlerde işlediği gibi saat sektöründe de işlemektedir. Replika dışında ise legal kopyalama ile orta ve alt gelir grubuna hitap eden markalar da üst gelir grubuna hitap eden bu modelleri görüntü olarak birebir üretmekte ya da ufak değişiklikler ile üretip kendi kitlelerine sunmaktadırlar. Üstten alta doğru bir etkileşim olmaktadır. Orta sınıfın da ürettikleri modellerde talep görenlerin yine replikaları ve alt gelir grubuna hitap eden markalarda emsalleri üretilmektedir. Hal böyle olunca aynı modele ait orjinal kordon ve muadil kordonlar üretilmektedir. Bu durumda da üretim aşamasında kaliteyi hangi gruba hitap edileceği belirlemektedir.
Bu konuda bir diğer etken ise Saat Markaları, Moda Saat Markaları ve Oem  Saat Markalarıdır. Saat Markaları sektörün gerçek değerleridir. Köklü Saat Markalarının bir karakteri, çizgisi ve teması vardır.
Bu karakter, çizgi ve temaya göre tasarım yapılarak üretilirler. Çok büyük değişiklik, farklılıklar genel olarak modellerinde olmaz. Aynı çizgide yenilikler, güncellemeler ile devam ederler. Saat satın alırken köklü Saat Markalarını almanızı tavsiye ederiz.  Saat Markaları satış sonrası yedek parça ve aksesuarlarında devamlı üretim yaptıklarından genel olarak iyi durumdadırlar. Satış sonrasını da düşünerek üretim yapmaktadırlar ve belli bir süre yedek parçaları üretmektedirler. Moda markaları ve Oem Markalar ise tamamen ticari mantalite ile üretildiklerinden satış sonrası yedek parça ve servis hizmeti konusunda ciddi eksiklik içindedirler. Satış odaklı modeller tasarlanmakta ve moda dünyasında hızla değişen çizgileri ve renkleri saatlere uyarlamaktadırlar. Bu sebepten modeller uzun süreli değil kısa süreli üretilip devamlı değişmekte olduğundan saatler üretilmekte lakin yedek parça ve aksesuarları kısa bir süre sonra tükenmekte ve üretilmemektedir. Oem Markalar ise legal kopyalama ürünleridir. Üst ve orta grubun talep gören modellerini kendi markaları adı altında üretip satmaktadırlar ve yedek parça aksesuar konusunda tamamen eksiklik içinde olmaktadır genel olarak.
Bu arz talep dengeleri, ticari stratejilerin sonucu çokça satılmış talep görmüş modellerin muadil yedek parça ve aksesuarları üretilmektedir. Eksik kalınan bu alanda markaların eksiklikleri, yahut satış sonrası yedek parçaların ciddi fiyatlar ile rakamlanması sonucu muadiller üretilmektedir. Orjinal ile muadil arasında kimi modeller de logo ve marka dışında kalite olarak hiç bir fark yoktur. Lakin kimi modeller de ise çok ciddi farklar vardır. Bu bölümde ürünün maliyetini hammaddesinden daha ziyade kalıplama maliyetleri oluşturmaktadır. Çok satan bir ürünün muadil yedek parçasında birden çok üreticisi ve çok farklı kaliteleri olmaktadır. Bu durumda fiyat farkları ciddi boyutlara çıkmaktadır. Kalıp maliyeti çok adede yayılınca fiyatı küçültmekte az adede yayılınca ürünün fiyatını yükseltmektedir. Ayrıca farklı kaliteler de üretim yapılıp her gruba hitap edilmektedir.
Bu durumun ise ticari suistimalleri çok olmaktadır. Tüketicinin bunu anlaması bazı modeller de oldukça zordur. Bazı modeller de canlı satışta anlaşılacak şekildedir yani elinize alıp incelemeden fotoğrafla anlamanız mümkün değildir. Kalitesi düşük lakin görüntüsü aynı bir saat kordonunu herhangi bir e-ticaret ortamından alabilirsiniz. Fotoğraf ve açıklama ile bunu anlamanız olası değildir. Bazı modellerde ancak kullanarak kısa sürede kullanılamaz duruma geldiğinde anlayabilirsiniz ki bu durumda ise yapacak bir şeyiniz olmamaktadır. Üretim dışında sunum ve pazarlama da fiyat farkları maalesef doğru dürüst açıklama olmadığından, art niyet olduğundan, tamamen satış odaklı mantalite sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Bu konuya örnek olarak alttaki fotoğrafı görebilirsiniz.
Fotoğrafta Samsung Saat Modeline ait 2 adet Muadil Saat Kordonunu görmektesiniz. Fotoğrafta görüldüğü gibi ikisi arasında görüntü olarak fark bulunmamaktadır. Örnek olarak sunduğumuz bu model de bir kaç misli fiyat farkı bulunmaktadır. Bu ürünün biri kalite açısından çok düşük kanserojen madde içeren, dayanıklılığı olmayan ve bir çok Ülkeye girişi dahi yasak olan modeldir. Diğeri kaliteli, dayanıklı, sağlığa zararı olmayan muadil modeldir. Lakin art niyet ve suistimal işin içine girince çok farklı sunularak Tüketici yanıltılıp aldatılıp mağdur edilerek kazanç elde edilmektedir. İyi kalite bir kordonla kıyaslama imkanı da yok ise Tüketici kaliteli ürün satan firmayı da ilk anlarda suçlamaktadır. Lakin bir zaman sonra "ucuz etin yahnisi yenmez" Atasözümüz bir kez daha geçerliliğini ispat ederek Tüketici aldatıldığını anlamaktadır. Bu zaman zarfı ise mağduriyetinin telafi edilmesi imkanını da geçmiştir. Maalesef örnekte görüldüğü gibi e-ticarette bu durumu ifade etmek, anlatabilmek çok zor olmaktadır. Reel satışta en azından kıyas edebilme, canlı inceleyebilme fırsatınız vardır. E-ticaret şekli satın alma durumunda tamamen güvenilir bir firmadan satın almak en doğru çözümdür. Alışveriş platformları maalesef bu konuda ciddi tüketici suistimal alanları olup bu düşüncede ticaret yapma eğiliminde olan şahıslara olanak sunmaktadır. Her ne kadar Tüketiciyi koruma adı altında kurallar ve rahat iade süreçleri olsa da iade sürecinde farkına varamayacağınız ve sonrasında iade hakkınızı kaybedeceğiniz ürünler ile mağduriyet merkezleri haline gelmişlerdir.


Firma olarak Türkiye'de ilk saat sitesini 1998 yılında açtık. İnternet ortamında ilk saat satışını, ilk yedek parça ve aksesuar satışlarını gerçekleştirdik. Saatçi bir aileyiz. 2010 yılında reelden tamamen e-ticarete geçtik. Saatçiliği 1967 den bugüne Baba mesleği olarak sürdürmekteyiz. Başka sektörden bu sektöre girmiş, hayatında bir saatin pimini dahi takmamış, saatin ayarlanmasından dahi bihaber kişilerin mikromekanik alanında uzmanmış gibi tüketicileri suistimal ederek faaliyet etmeleri maalesef bir çok sektörde olduğu gibi sektörümüzün kanayan yarasıdır. Nalburun duvar saati sattığı, Afrika'dan zor durumda insanların memleketimize gelip saat satmaya başladığı, kuyumcunun, kırtasiyenin saat pili taktığı, gözlükçülerin saat satmaya girdikleri,  hediyelik eşya dükkanlarının yüzlerce Çin malı kansorejen, atık maddelerden üretilen çocuk saatlerini sattığı ülkemizde bilmeyenlerin içinde bilerek işimizi yapmaya çalışıyoruz. Bütün mesleki belgelere sahip olarak, hiç bir mesleki belgeye sahip olmayanların içinde tüketiciyi uyarmaya çalışıyoruz. Yüzlerce Saatçi dükkanının bir bir kapandığı, meslekte yetişen eleman olmadığı ve kaybolan meslekler arasına giden bu yolda var olmaya çalışıyoruz. Siz Değerli Müşterilerimizi bu konuda mağdur olmamanıza faydamız dokundu ise ne mutlu bizlere. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.
BinBirSaat.

7.2.2019

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.