33,5
36

Saat Kordonu Nasıl Ölçülür?

Saat Kordonu Nasıl Ölçülür?

Saat Kordonu Uzunluk ve Genişlik Ölçüsü Nasıl Tespit Edilir?
 

Saat Kordonu Ölçüleri Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle Siz Müşterilerimizden ricamız lütfen emin olmadığınız bir ürünü denemek maksatlı sipariş geçmeyiniz. 
Uzak mesafe satış olduğundan iade yahut değişim süreçleri oldukça meşakkatli olmaktadır. Çözüm üretmek için gayretlerimiz maalesef daha olumsuz sorunlara neden olmaktadır. Genel olarak saat kordonu satışımız olmaktadır. Saat kordonlarının kasa girişleri saatlerin modellerine göre değişmektedir. Kasa girişleri genişlikleri standart modellerde dahi 10-12 mm den 38-40 mm lere kadar değişmektedir. Göz kararı bu kordon saatime olur diyerek sipariş geçmeniz durumunda bu hatalı bir alışveriş olacaktır. 20mm kasa genişliği olan bir saate 22-24 mm bir kordon olmayacaktır 16-18mm bir kordon da dar kalacaktır yine olmayacaktır. Standart kordonlar dışında saate özgü kasa ile bütünleşik model kordonlar son zamanların çok satılanlarıdır. Bu modeller de ise farklı bir markanın saat kordonunu alarak denemek çözüm değildir. Genel olarak sitemizde hangi kordonun hangi marka ve saat modellerine uyumlu olduğunu yazmaktayız. Birden fazla fotoğraf ile bunu ürün sayfalarında sergilemekteyiz. Bu modellerin de bir kısmında farklı ölçüler olabilmektedir. Aynı marka ve modelin farklı ölçüleri olabilmektedir. Örneğin 24mm 26mm gibi. Bu modellerde ise kordonun kasa girişleri sıkıştırma vs. ile oturmamakta kimi modellerde pim kimi modellerde isa vidalama ile montaj olduğundan pim yerleri yahut vida delikleri denk gelmemektedir. Kasa girişi dışında saatinize has klips, kilit ölçüleri de önemlidir. Kasa girişi ile klips girişi de doğru olmalıdır ki iki tarafa doğru takılabilmelidir kordon. Bu konuda maalesef ürün sayfalarımızda detaylı bir şekilde ölçüler, marka, model ve özelliklerini belirtmemize rağmen deneme maksatlı sipariş oluyor ve bu durum ise çözüm yerine ciddi sorun oluşturmaktadır. Her iki tarafında hem zaman kaybı olduğu gibi maddi kayıplara da neden oluyor. Bu konuda Firma olarak çözüm üretmeye ne kadar gayret etsekte önüne geçemiyoruz. Siz değerli Müşterilerimizin bu konuda yardımcı olmalarını önemle rica ediyoruz. Emin olmadığınız ürünler ile ilgili info@binbirsaat.com dan bize ulaşabilir, saatinizin markasını, model numarasını ve resmini atarak emin değilseniz doğru kordonu tespit ederek doğru alışveriş yapmanızı sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz. 

İade ve değişim durumlarında kargo ücretlerini toplamda ciddi bir maliyet oluşturduğundan talep etmekteyiz. Hatalı bir sipariş geçti iseniz lütfen bu konuda anlayışınızı bekleriz. Bu durumda bize info@binbirsaat.com dan ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımızla.

Saatinizin kordon ölçüleri alttaki resimlerde görüldüğü gibi ölçülmektedir. Kordonlar anonim ve saate özel olarak tasarlanmış olarak ikiye ayrılır. Anonim Kordonlar genel olarak düz pimli olur. Saat kasa ayakları düz pimli kordon için uygundur. Anonim kordon özellikli saatlerde kordon ölçüsü uymasının yanısıra kordon kalınlığı önemlidir. Spor ve iri model bir saate ince klasik bir deri kayış uygun durmayacağı gibi aksi durumda da klasik bir saate kalın bir kordon hoş olmaz. Ayrıca pim delikleri, kalın kordona uymayan kasa tipine dikkat etmeniz gerekir. Anonim kordonlarda istediğiniz gibi renk ve desen seçimi olabilir. İstediğiniz anonim model saat kordonu ile değişim yapabilirsiniz. Saate özel tasarlanmış kordonlarda ise farklı bir kordon uymayacaktır. Ya orjinali olmak zorunda yahut uyumlu kordon bulunması gerekir. Seçenek bulunmamaktadır, tek model ve bir kaç renk olur genelde.Saatiniz için kordon seçiminden önce mutlaka ölçülerini bilerek uygun kordonu seçmelisiniz. Orjinal ve 1. Kalite Uyumlu kordonlar arasında sadece logo marka olmamasıdır fark. Hatta orjinalinden çok daha kaliteli uyumlu kordonlar üretilebilmektedir.
Aradaki fark fiyat açısından da oldukça açıktır. Orjinal kordon yerine kaliteli uyumlu bir kordonu çok daha düşük fiyata temin edebilirsiniz. Lakin her saatin uyumlu kordonu bulunmamaktadır. 

Saatinizin kasa girişi kordon montaj genişliği alttaki fotoğraflarda görüldüğü gibi ölçülmektedir. Genel olarak "mm" olarak verilmektedir. Eğer saatinizin toka, klips, kilit kısmını da yeni kordona aktaracaksanız bu parçanında montaj genişliğini ölçmelisiniz. İki tarafında ölçülerine uygun olmalı saat kordonu ki takılabilsin. 
Standart saat kordonlarının dışında markaların modelleri son zamanların trendi kasa ve kordon bütünleşik tasarımlardır. Bu modellerde sadece saatin kendisine uyumlu saat kordonu takılabilmektedir. Farklı bir model saat kordonu takılamamaktadır. Bu tarz saat kordonlarında ise aynı model ama farklı marka saatler olmaktadır. Markalar bu modelleri ufak tefek farklılıklar ile üretmektedir. Bu durumda ise kasa girişlerinde ölçü farkları olabilmekte bir markanın saatine uyan kordon diğer emsal bir markanın modelinde uymamaktadır. Bu modellerde de ölçüleri dikkate alarak sipariş geçmelisiniz. 1mm fark dahi saatin kordonunun montajına engel olabilmektedir. Bu tip modellerde genel olarak kasaya tam oturan kavisli dolgulu saat kordonları kullanılmaktadır. Kavisin eğimi dahi aynı olmalıdır. Kordon içi pim deliklerininde yuvalarına denk gelmesi gerekir. En çok sorun yaşanan modeller genelde bu tasarımlardır. Bütün ölçüler tutsa dahi pim deliklerinin biraz aşağı ya da yukarı da kalması pimlerin yuvaya oturmamasına sebeptir. Bu sebepten bu tür modellerde denemeden uyumlu bir kordonu tespit etmek çok zordur. Tespit edebildiğimiz modelleri ürün sayfalarına eklemekteyiz. 
Saat kordonu montajı da bazı modeller de oldukça zordur. Saati ve kordonu deforme etmeden takılmalıdır. Aksi halde saate ve kordona zarar verebilirsiniz. Bu konuda Saatçi meslektaşlarımıza kordonu montaj ettirmeniz gerekir. Günümüzde Saat Ustaları kolay yetişmediğinden iyi bir Saatçi seçmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde doğru kordon dahi olsa uygun olmadığını belirterek doğru satın aldığınız ürünün iadesine sebep olabilir yahut saatinize zarar verebilir. Bu konuda maalesef oldukça fazla tecrübemiz oldu yanlış denilen bir çok kordonu Müşterimizden saat ile göndermelerini talebimiz sonrası saate montajı yapılarak tekrar geri gönderildi. 
Saat kordonlarının uzunlukları da genel olarak standart ölçülerdedir. Bileği kalın bir kullanıcı için ise standart üstü bir kordon seçmesi gerektiğini önemle hatırlatırız. 
Bir diğer önemli unsur ise alerjik reaksiyon durumudur. Bazı kullanıcıların metale, silikona, altına vs. alerjisi var ise bileğinde ciddi kızarıklık ve tahriş yapacak olan alerjisi olan cinsten kordon sipariş etmemelidir. 
Saatiniz gündelik kullanım ise uzun süre aynı kordonu çelik ve silikon değil ise kullanmamanızı da tavsiye ederiz. Çelik ve silikon kordon kullananlarında saatlerinin bu kısımlarını sıklıkla temizlemelerini tavsiye ederiz. Deri ve tekstil tipi kordonlarda ise devamlı kullanıyor iseniz senede bir değiştirmeniz genel olarak önerimizdir. Çünkü her gün defalarca ellerimizi yıkamamıza rağmen devamlı bileğinizde olan saatin bu temizliği olmamakta ve ciddi bir bakteri yuvasına dönüşmektedir. Eskimesini beklemeden sağlığınız için yenilemenizi tavsiye ederiz. 

Saat Kordonu Nasıl Ölçülür, Saat Kayışı Ölçüleri Saat Kordonu Nasıl Ölçülür, Saat Kayışı Ölçüleri Saat Kordonu Nasıl Ölçülür, Saat Kayışı Ölçüleri Saat Kordonu Nasıl Ölçülür, Saat Kayışı Ölçüleri Saat Kordonu Nasıl Ölçülür, Saat Kayışı Ölçüleri Saat Kordonu Nasıl Ölçülür, Saat Kayışı Ölçüleri

11.12.2014

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.