33,5
36

Saatçi kime denir?

saatçi, saatci, saat ustası, saat tamiri, saat teknik servis
Saatçilik ülkemizde son yıllarda dallara ayrılmıştır. Mikromekanik saatlerden elektronik ve mekanik birleşimi saatlere, tamamen elektronik dijital saatlere geçiş akabinde akıllı saatler ile işlemci, ram, ekran gibi bileşenlere sahip bir nevi mini bilgisayar benzeri yazılım ve donanımın birleştiği saatler üretime başlayınca Saatçilik sektöründe de kategori üretmiştir. 
Eski jenerasyonlar mekanik ustaları, orta jenerasyonlar genel olarak Quartz Analog ve Dijital saat ustaları olmaktadır. 
Akıllı saat farklı bir cihaz olduğundan telefon tamircilerine geçmiştir bu alan. 
Saat bir bütün olarak farklı materyallerin birleşimi olduğundan saat tamiri de hepsi bir bütün olmaktan çıkarak. Bu üst kategorilerin yanı sıra makine ustaları, saat camı ustaları, saat kasa kaynak polisaj kaplama ustaları, saat kordonu kayışı üretim ustaları çıkarmıştır günümüze. Saatin makinesi ayrı bir ustalık gerektirirken, kasa, cam ve kordon tamamen farklı donanım ve farklı bir bilgi ile ustalık istemektedir. 
Bu başlıkları sıraladıktan sonra geçmiş yıllarda Saatçi saatiniz bozulduğunda tamirini yaptırdığınız, kayışını eskiyince değiştirdiğiniz, camı kırılınca yenisi takdırdığınız zamanın zanaatkarları idi. Saatler bu işleyişe uygun olarak üretildiğinden standart anonim kordonlar hemen hemen her saate uyan kayışlar, ölçüsüne göre camlar ile bu sorunlar çözülüyordu. Lakin günümüzde ise saat modelleri o kadar gelişti ki her bir markanın kendine has bir teması tasarımı oluyor. Bu modellerin kasaları, kordonları, camları, makineleri standart değil tamamen modele özel tasarımlar ile şekilleniyor. Hal böyle olunca standart bir cam montajı, standart bir kordon montajı, standart bir kurma kolu montajı yapılamıyor. Yedek parça konusu ise artık milyonlarca parça demek olduğundan stoklamak, ithal etmek ve hatta üreticisinin devamlı üretmesi de söz konusu olmadığından bir süre sonra sorun oluyor.. Bu durumdan dolayı camı bulunamayan bir saatin camını saat camı ustaları üretiyor, kordonu bulunamayan bir saatin kordonunu saat kordonu ustaları üretiyor, makine ile ilgili onarımı ise makine ustası çözüyor. 
Bu durumlardan dolayı artık SAATÇİ kimdir dediğimizde komple bir ustalık beklenmesi yanlıştır. Tüm bu işlemleri tek bir yerde geniş bir kadro ile çözebilen servisler olabilir. Saatçi dediğimizde geniş bir açıdan değil de halk arasında bilinen şekliyle tanımlamak istersek eski usül saatinizi tamir edebilen onaran ve saat satışı yapan esnaflardır ülkemizde. 
Değişen dünya da gitgide azalsa da sektörümüzde adını altın harfler ile yazdıran ustalarımız mevcuttur.
Tüm Ustalarımıza Saygı ile. 

BinBirSaat.

18.10.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.